Parafia

Ruch Światło Życie

Oaza Młodzieżowa

 Ruch Światło-Życie (Oaza) został założony w 1954 roku przez ks. Franciszka Blachnickiego. Na początku skupiał on kilku ministrantów, by z biegiem lat przekształcić się w wielką grupę ludzi na całym świecie. Działa ona między innymi w takich krajach jak: Bułgaria, Niemcy, Czechy, Słowacja, Białoruś, Ukraina, Litwa, Łotwa, Irlandia, Wielka Brytania, Brazylia, Stany Zjednoczone, Chiny, Kanada i oczywiście Polska.

 W naszej parafii również istnieje taka grupa. Powstała ona chwilę po założeniu parafii jako oaza studencka. Z czasem ewoluowała. Spotykamy się dwa razy w tygodniu: w sobotę na spotkaniu oazowym i na niedzielnej Mszy Świętej. Na spotkaniach modlimy się, rozważamy Pismo Święte, zgłębiamy niedzielną Ewangelię i wzajemnie dzielimy się naszymi przemyśleniami. Oprócz tego uświetniamy śpiewem młodzieżową Mszę Świętą niedzielną, organizujemy przedstawienia dla dzieci i robimy wiele innych rzeczy, które nie sposób wymienić, a ostatnio niektórzy z nas prowadzą spotkania dla najmłodszej grupy oazowej - Oazy Dzieci Bożych. Przy parafii istnieje również oazowa grupa rodzin - Domowy Kościół.

 Spotkania odbywają się w każdą sobotę o godz. 18:00 (rozpoczynamy Mszą Świętą). 

 Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

 

Linki

Oaza.pl Serwis www Ruch Światło-Życie

Ruch Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej


Domowy Kościół

Domowy Kościół - kim jesteśmy?

Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END). Założycielem DK jest Sługa Boży ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987).

Kto może do nas dołączyć?

Członkami DK są małżeństwa sakramentalne, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną im formację. Małżeństwa włączają się do kręgów DK, aby sobie wzajemnie pomagać we wzroście duchowym. "Równi usługują równym" (Humane Vitae, 26)

Jak działamy?

DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomagać małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. DK dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:

 • życia słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia;
 • życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem;
 • życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego;
 • dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi;
 • postawy służby we wspólnocie Kościoła według otrzymanych darów.

W naszym dążeniu do świętości w małżeństwie i rodzinie służy następujących 7 elementów formacyjnych - zobowiązań:

 • codzienna modlitwa osobista
 • regularne czytanie Pisma Świętego
 • codzienna modlitwa małżeńska
 • codzienna modlitwa rodzinna
 • comiesięczny dialog małżeński
 • ustanowiona reguła życia (systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną)
 • uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych DK

Wszystkie pary małżeńskie (bez względu na wiek i staż małżeński), chcące pogłębić swoją wiarę, rozwiązywać z Bożą pomocą problemy w swoich małżeństwach i rodzinach, budować silniejsze więzi małżeńskie oraz  wymieniać się doświadczeniami w wychowywaniu dzieci w duchu chrześcijaństwa serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w naszych spotkaniach.

Linki

Domowy Kościół